Connect with us

Ortadoğu

ABD, İran’a karşı Ortadoğu’ya bir savaş gemisi ve Patriot bataryası gönderdi

Yayın tarihi

-

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’la artan gerilim üzerine Orta Doğu’ya “USS Arlington” amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını sevk ettiğini açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakan Vekili (Patrick Shanahan), ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı’nın hafta başında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı” ifadelerine yer verildi.

Bu unsurların da İran’ın ABD’ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine hafta başında bölgeye gönderilen “USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile Bombardıman Görev Gücü’ne katılacağı belirtilen açıklamada, “Savunma Bakanlığı İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemektedir” denildi.

ABD, hafta başında İran’ı hedef göstererek, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine sevk etmişti.

Kaynak: Sputnik

Sitemiz, Türkiye ve dünyadaki savunma sanayi, devlet stratejileri ve enerji güvenliğindeki gelişmelere dair bilgileri aktarmak, analizlerini yapmak üzere faaliyet göstermektedir. Siz de defencelimit1@gmail.com adresinden bize analizlerinizi ve haberlerinizi ulaştırarak kamuoyuna duyurabilirsiniz.

REKLAM
Yorum yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ortadoğu

ABD’den sonra Almanya’dan flaş Irak kararı

Yayın tarihi

-

Almanya, Irak güvenlik güçlerine verdiği askeri eğitimleri askıya aldı. Almanya Hükümeti’nin, bu kararı bölgede yaşanan gerilimden kaynaklı aldığı bildirildi.

Almanya merkezli yayın yapan DPA ajansı, askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre Alman Hükümeti’nin Irak Silahlı Kuvvetleri’ne verilen askeri eğitimleri askıya aldı.

Kararın bölgede yaşanan askeri ve siyasi gerilimden kaynaklandığı bildirildi.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü sözkonusu haberi doğrulayarak kararın Irak  güvenlik güçlerine yönelik saldırı ihtimali nedeniyle alındığını duyurdu. 

Yapılan açıklamaya göre, kararın İran’a bağlı milislerin olası saldırılarına karşı alınmış bir tedbir olduğu belirtilerek, eğitim programının devam edilebileceği kaydedildi.

Almanya’nın kararının ABD Dışişleri Bakanlığı’nın acil durumlarda görevli kişiler dışındaki bütün çalışanlarının Irak’tan çekilmesi emrinin ardından gelmesi dikkat çekiyor.

Okumaya devam et

Ortadoğu

Irak, S-400 satın alıyor

Yayın tarihi

-

Rus haber ajansı TASS’ın Irak Büyükelçisi’ne dayandırdığı habere göre Irak Hükümeti, Rusya’dan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (ADMS) satın alacak.

Irak’ın Moskova Büyükelçisi Haidar Mansour Hadi, Bağdat’ta düzenlenen 8. Rus-Irak Hükümetlerarası Teknik İşbirliği Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Hava savunma sistemlerine gelince, Hükümet bir karar verdi, S-400’ü satın almak istiyor” ifadelerini kullandı.

Halihazırda Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından aktif olarak kullanılmakta olan S-400 Triumf, öncelikle hava soluyan hedeflere karşı geliştirilmiş olan bir hava savunma füze sistemi. 600 km azami tespit ve 400 km azami imha menzili bulunan sistemin bir sonraki kullanıcısının, Türkiye Cumhuriyeti olacağı planlanıyor. Türkiye’ye S-400 teslimatlarının, Haziran/Temmuz döneminde başlaması ve ilk sistemin Kasım 2019 tarihinde operasyonel olması bekleniyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Okumaya devam et

Ortadoğu

Dünyanın en önemli petrol hattı: Hürmüz Boğazı

Suudi Arabistan’ın iki petrol tankerinin hedef alındığını iddia ettiği ‘sabotaj’ sonrası, dikkatler patlamaların gerçekleştiği Füceyre Limanı’nın da yer aldığı, dünyanın en büyük yakıt ikmal hattı olan Hürmüz Boğazı’na çevrildi.

Yayın tarihi

-

Suudi Arabistan, önceki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyılarında düzenlenen ‘sabotaj’da iki Suudi petrol tankerinin de zarar gördüğünü açıkladı.

BAE, Füceyre Limanı yakınlarında farklı ülkelerin bandıralarını taşıyan dört geminin hedef alındığını duyurdu. Riyad, patlamaların küresel petrol kaynaklarının güvenliğini hedef aldığını söyledi.

Füceyre, dünyanın en büyük yakıt ikmal hattı olan Hürmüz Boğazı’nın girişinde yer alıyor.

Hürmüz Boğazı ise, Ortadoğu’daki petrol üreticisi ülkelerin Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve ötesine ikmal yaptığı kritik bir güzergah. On yıllardır süregelen bölgesel gerilimlerin de merkezi.

HÜRMÜZ’ÜN BÜYÜKLÜĞÜ

İran ile Umman sınırlarını ayıran boğaz, Umman Körfezi ve Basra Körfezi arasında yer alıyor .

Boğazın en dar noktasında genişlik 33 kilometreye ulaşırken, su kanalı, iki yöne de 3 kilometrelik bir nakliye rotasını kapsıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin tahminlerine göre 2016’da boğaz sularından günde 18.5 milyon varil petrol taşındı.

Vortexa şirketine göre 2017’de bu miktar, günde 17.2 milyon varil, 2018’in ilk yarısında ise günde 17.4 milyon varildi.

Küresel petrol tüketiminin günde yaklaşık 100 milyon varil olduğu düşünülürse, bunun beşte biri Hürmüz Boğazı’ndan taşınıyor.

İkmal edilen ham petrolün büyük bir bölümü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü (OPEC) oluşturan Suudi Arabistan, İran, BAE, Kuveyt ve İran’dan ihraç edilerek Hürmüz Boğazı’ndan başka ülkelere ulaştırılıyor. Dünyanın en büyük LNG ihracatını yapan Katar’ın ürettiği sıvılaştırılmış doğalgazın neredeyse tamamı bu güzergahtan geçiriliyor.

1980-1988 İran-Irak savaşı sırasında, iki taraf da birbirinin petrol ihracatını aksatacak adımlar atmış, bu gerginlik ‘Tanker Savaşı’ olarak tarihe geçmişti.

ABD’nin Bahreyn’de konuşlu 5. Filosu bölgedeki ticari gemileri korumak için görevlendirilmişti.

İran, ABD ve beş dünya gücü ile 2015’te nükleer anlaşmayı imzalayarak yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programını dizginlemeyi kabul etti.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump’un anlaşmadan çekilmesi sonrası 2018’de Tahran’a uygulanan yaptırımlar geri döndü.

ABD, İran’ın nükleer silah üretimini sürdürmesinden endişeliyken, Tahran bu iddiayı reddediyor.

Hem BAE hem Suudi Arabistan daha önce daha fazla petrol hattı inşa edilmesi dahil, Hürmüz Boğazı’nı atlatma amaçlı farklı alternatifleri araştırdı.

TARİHTE HANGİ OLAYLAR YAŞANDI

Hürmüz Boğazı, ABD ve İran’ın taraf olduğu pek çok tarihi olaya sahne oldu.

  • 1988 yılında ABD savaş gemisi USS Vincennes bir İran yolcu uçağını düşürdü ve uçaktaki 290 kişi yaşamını yitirdi. Washington, bölgedeki filosunun savaş uçağı sanarak yanlışlıkla uçağı hedef aldığını savundu ancak Tahran bunu bilinçli bir saldırı olarak niteledi. Washington ayrıca, Vincennes savaş gemisini, İran Donanması’nın saldırılarına karşı bölgedeki ikmal gemilerini koruması için bölgede tuttuklarını vurguladı.
  • 2008’de ABD, İran’a ait teknelerin boğazdaki üç ABD savaş gemisine yaklaşarak taciz ettiğini öne sürdü. Bunun üzerine İran Devrim Muhafızları’nın o dönemki başkomutanı olan Muhammed El-Caferi, saldırıya uğradıkları takdirde boğazdaki gemilere el koyacaklarını söyledi.
  • 2010’da El Kaide’ye bağlı Abdullah Azzam Tugayları’nın üstlendiği saldırılarda Hürmüz’deki Japon petrol tankeri M Star hedef alındı.
  • 2012’de Tahran yönetimi, İran’ın petrol gelirlerini hedef almakla suçladığı ABD ve Avrupa’nın yaptırımlarına misilleme olarak Hürmüz Boğazı’nı bloke etme tehdidinde bulundu.
  • İran 2015’te bir sondaj platformuna zarar verdiği gerekçesiyle Singapur bandıralı bir tankeri hedef aldı, bir konteyner gemisini de ele geçirdi.
  • Temmuz 2018’de İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin petrol ihracatını sıfıra düşürme çağrısında bulunan ABD’ye tepki göstererek, İran’ın Hürmüz Boğazı’ndaki petrol akışını aksatabileceğini ima etti.
  • İran Devrim Muhafızları’ndan bir komutan da, İran’dan petrol ihracatının durdurulması halinde Hürmüz Boğazı’ndaki ihracatın tamamını engelleyecekleri uyarısında bulundu.

Kaynak: www.virahaber.com

Okumaya devam et

Öne Çıkan Haberler

Copyright © 2018 DefenceLimit.com