Connect with us

Dünya

Çin Donanması ABD’yi yakalıyor mu?

Son yıllarda Çin Filosu, rakip tüm donanmalardan daha hızlı büyüdü ve gelişti. ABD Donanması her ne kadar buna cevap vermeye çalışsa da, iki donanma arasındaki fark giderek kapanıyor.

Yayın tarihi

-

Reuters’in 30 Nisan 2019’da yayınladığı özel bir raporunda çarpıcı tespitler yer aldı. David Lague ve Benjamin Kang Lim imzalı rapora göre, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 20 yıldan kısa bir süre içinde dünyanın en güçlü donanmalarından birini topladı. Denizdeki ateş gücünü artıran Çin, üstün füze kabiliyeti sayesinde de Pasifik’teki oyunu değiştirdi.”

Araştırmacılara göre genişleyen Çin deniz gücünün arkasında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in cesur kararları yer alıyor. Bugün salt rakamlara bakıldığında, Çin Donanması artık dünyanın en büyük filosuna sahip ve hala büyüme hızı diğer donanmalardan çok daha fazla.

ABD Deniz Harp Okulu’nda görev yapan Prof. James Holmes, Çin Donanması’ndaki gelişimi şu sözlerle açıklıyor: “Çok uzun bir süre Çin’in ‘çocuk oyuncağı’ olduğunu düşündük ve biz aylaklık ederken onların bu seviyeye gelmesine izin verdik.”

RAKAMLAR ETKİLEYİCİ

Çin Donanması’ndaki gelişim oldukça etkileyici. 1990 yılında modern bir destroyer, firkateyn veya denizaltıya sahip olmayan Çin, bugün yaklaşık 25 modern avcıya, 40’tan fazla modern firkateyn ve 50’den fazla denizaltıya sahip. Bunun yanında yeni uçak gemisiyle de rakiplerinin dikkatini çekiyor. ABD Deniz Kuvvetleri İstihbarat Dairesi, 2020’de Çin Donanması’nın 313 ila 342 arasında savaş gemisi olacağını tahmin ediyor. ABD Donanması’nda ise bugün için 285 savaş gemisi bulunuyor.

SAHİL GÜVENLİK VE DENİZ MİLİSLERİ

ABD Deniz Harp Okulu’nda çalışan Prof. Andrew Erickson ise donanmanın, Çin deniz gücünün sadece bir kısmını oluşturduğuna dikkat çekiyor. Pekin’in deniz gücü arasında donanmanın yanı sıra Sahil Güvenlik ve Deniz Milisleri de yer alıyor. Erickson bu gücü şöyle açıklıyor: “Çin’in ikinci deniz gücü olan Sahil Güvenlik, şu anda dünyanın en büyüğü. Açık denizlere çıkabilen 500 ton kapasiteli 225 gemi ile daha yakın sularda görev yapan bin 50 gemiden oluşuyor. Toplamda bin 275 gemilik bir güçten bahsediyoruz.

Deniz milisleri için de benzer bir durum söz konusu. Çin, 2015’ten bu yana Paracels’teki Sansha şehrinde tam zamanlı görev yapan milis gücü oluşturuyor. Bunlar daha profesyonel, askeri eğitim almış, iyi ücretlendirilmiş birimler. Karşı koyma ve milis eylemler için toplarla donatılmış, amfibi kabiliyete sahip 84 büyük gemiyi komuta ediyorlar.”

ÇİN, GÜCÜNÜ TAYVAN’DA GÖSTEREBİLİR

Lague ve Kang Lim, Çin Deniz Kuvvetleri’nin gelişiminin ABD dış politikasını da zorlaştırdığını belirtiyor. “Amerika, ağır bir kriz yaşayan Tayvan’ı güçlendirme çabalarının önünde korkutucu engellerle karşı karşıya” diyen araştırmacılar, “Pekin, Tayvan’ı kendisine ait bir bölge olarak görüyor ve adayı işgal edebilecek amfibi bir güç inşa ediyor” ifadelerini kullanıyor.

ABD DONANMASI HALA ÖNDE

Çin Donanması her ne kadar olağanüstü bir gelişim içinde olsa da, tonaj üzerinden yapılan bir karşılaştırmada tablo değişiyor. 4.6 milyon tonluk ABD Filosu’na karşılık, Çin Filosu şimdilik 1.8 milyon ton su çekiyor. Silah gücüne bakıldığında da ABD Filosu yaklaşık 12 bin füze taşıyabilirken, Çin gemilerinde 5 bin 200 füzelik kapasite bulunuyor. Uçak gemileri de işin içine girince fark daha da açılıyor. ABD’nin, gemilerde çalışan uçak sayısında 20 katlık bir üstünlüğü bulunuyor. Özetle Çin Filosu, her geçen büyüyor ve modernleşiyor, ancak Amerika hala daha çok büyük bir ateş gücüne sahip. Tonaj ve silah üzerinden yapılan değerlendirmelerde ABD Donanması’nın üstünlüğü öne çıkarken, araştırmacılar üretim hızını da gözden kaçırmıyor: “Çin, 2015-2017 yılları arasında ABD tersanelerinden yaklaşık iki katı fazla üretim yaptı.”

Sitemiz, Türkiye ve dünyadaki savunma sanayi, devlet stratejileri ve enerji güvenliğindeki gelişmelere dair bilgileri aktarmak, analizlerini yapmak üzere faaliyet göstermektedir. Siz de defencelimit1@gmail.com adresinden bize analizlerinizi ve haberlerinizi ulaştırarak kamuoyuna duyurabilirsiniz.

REKLAM
Yorum yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

F-16C, Su-57 renklerine boyandı

Yayın tarihi

-

ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı Agressor filo yapılanması için F/A-18 Hornet savaş uçağının ardından bir adet F-16 da Su-57’nin renklerine boyandı.

ABD Hava Kuvvetleri bünyesinde düşman ülke taktiklerine göre gerçekleştirilen eğitim uçuşlarında düşman güçleri temsil eden Agressor filo yeni görevlere hazırlanıyor. Nellis Hava Üssünde konuşlu Agressor filo için bir adet F/A-18 Hornet uçağının ardından bir adet F-16C Block 25 tipi savaş uçağı Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı Su-57’nin renklerine boyandı.

Nellis Hava Üssü tarafından yapılan paylaşımda “Düşman geldi, Hayalet burada, korku” denildi.

NATO tarafından Su-57 için henüz bir kod ad belirlenmediği için “Hayalet/Ghost” takma adının ne kadar yaygınlaşacağı bilinmiyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

Okumaya devam et

Dünya

Belarus’taki MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’ndan kareler

Yayın tarihi

-

Belarus’un başkenti Minsk, 15-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenen MILEX-2019 Savunma Sanayii Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Türkiye dahil onlarca ülkeden savunma sanayii alanında hizmet veren çok sayıda üretici firmanın katıldığı fuarda modern silah sanayi ürünleri, askeri teçhizat, elektro-optik, termal görüntüleme sistemleri, uzay ve uydu sistemleri tanıtılıyor.


Minsk’teki MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkan Polonez çoklu fırlatma roket sistemi.

Minsk’te MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapsamında tanıtılan Çaborz M-3 arazi aracı.

Belarus’un başkenti Minsk’te gerçekleşen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapsamında sergilenen Kayman zırhlı aracı.

18 Mayıs’a kadar sürecek MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’ndan bir kare.

MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilenen çeşitli silah ve askeri teçhizatlar, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor. 

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtılan Yastreb insansız hava aracı.

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtılan Busel MB2 insansız hava aracı.

Fuara katılan üretici firmalardan birinin temsilcisi, izleme aracının tanıtımını yapıyor.

Rus Uralvagonzavod savunma sanayi şirketinin Minsk’teki MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıttığı ürünlerinin maketleri.

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkan Skaymak 3001 tipi eğitim helikopteri.

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na Türkiye dahil onlarca ülkeden modern silah sanayii, askeri
teçhizat, elektro-optik ve termal görüntüleme sistemleri alanında faaliyet gösteren yüzlerce üretici firma katılıyor.

MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtılan askeri ekipmanlar.

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Dünya

ETA’nın 2002’den beri aranan siyasi lideri yakalandı

Yayın tarihi

-

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve Mayıs 2018’de kendini feshettiğini duyuran silahlı örgüt ETA’nın siyasi lideri olarak bilinen Jose Antonio Urrutikoetxea’nın Fransa’da yakalandığı açıklandı.

İspanya basınının terörle mücadele polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, ‘Josu Ternera’ adıyla tanınan ETA’nın siyasi lideri Jose Antonio Urrutikoetxea’nın Fransız Alpleri’ndeki Sallanches adlı bir yerleşim yerinde yakalandığı belirtildi.

İspanyol medyasının ‘ETA’nın tarihi lideri’ olarak nitelendirdiği Josu Ternera’nın Fransa’da otel amaçlı kullanılan tarihi bir binada yaşadığı açıklandı.

İspanyol ve Fransız polisinin birlikte düzenlediği operasyonda yakalanan 69 yaşındaki ETA liderinin, 14 Kasım 2002’dan bu yana kaçak durumda olduğu kaydedildi.

Josu Ternera’nın ETA’nın 1987 yılında Zaragoza kentindeki jandarma karakoluna düzenlenen saldırıyı hazırlayanlar arasında olduğu bilgisi paylaşıldı. Josu Ternera’nın bu saldırıyla ilgili olarak sanık sıfatıyla ifadesi alınmak üzere mahkemeye çağrıldıktan sonra kaçtığı ifade edildi.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1958 yılında kurulan ve 800’den fazla kişinin ölümünden sorumlu olan ETA, Ekim 2011’de silahlı tüm eylemlerini bıraktığını açıklamış ve ardından yürütülen süreç sonunda 3 Mayıs 2018’de kendini feshettiğini duyurmuştu. 

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Öne Çıkan Haberler

Copyright © 2018 DefenceLimit.com