Connect with us

Enerji

En büyük petrol ihracatçısı belli oldu

Yayın tarihi

-

ABD, son 75 yılda ilk kez dünyanın en büyük net ham petrol ihracatcısı rekorunu kırdı.
Amerika Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ABD, geçen hafta, günde 211 bin varil ham petrol ve işlenmiş petrol ihraç etti. Bu da 2018 yılında günde ortalama 3 milyon varile denk geliyor. 2005 yılı ile karşılaştırıldığında yıllık petrol ihracatı artışı günde 12 milyon varil oldu.
Bloomberg’in aktardığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol ithalatında sert bir düşük yaşanırken ihracatta rekor kaydedildi.
İhracat 3.2 milyon varile çıktı
ABD’nin ham petrol ithalatı, geçen hafta bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında günlük ortalama 943 bin varil azalışla 7.2 milyon varile geriledi. İhracatı ise günlük ortalama 761 bin varil yükselerek 3.2 milyon varile çıktı. Bu da ABD’nin Rusya ve Suudi Arabistan’ı geride bırakarak dünyanın en büyük petrol üreticisi olduğunu gösteriyor.
Diğer yandan EIA’nın ‘Kasım 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’na göre, ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl 10.9 milyon varil, gelecek yıl ise 12.1 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.

Sitemiz, Türkiye ve dünyadaki savunma sanayi, devlet stratejileri ve enerji güvenliğindeki gelişmelere dair bilgileri aktarmak, analizlerini yapmak üzere faaliyet göstermektedir. Siz de defencelimit1@gmail.com adresinden bize analizlerinizi ve haberlerinizi ulaştırarak kamuoyuna duyurabilirsiniz.

Enerji

Ve Yunanistan TürkAkım’a dahil oluyor

Yayın tarihi

-

TürkAkım hakkındaki müzakerelerle ilgili bilgi sahibi bir kaynak, projenin ikinci kolunun uzatılması için öncelikli rotanın Bulgaristan’dan Avusturya’ya olduğunu, ancak Yunanistan’ın da boru hattı üzerinden Rus gazını satın alabileceğini söyledi.

Proje ile ilgili gazetecilere konuşan kaynak, “TürkAkım’ın Bulgaristan ve Sırbistan’a uzatılması için çalışmalar aktif şekilde sürüyor. Ancak Rus gazının Yunanistan’a sevkıyatı konusunda farklı ihtimaller var. İlki, gazın Bulgaristan üzerinden Yunanistan’a gönderilmesi” dedi.

Protokolde belirtilen ikinci bir ihtimalin de Yunanistan’dan İtalya’ya doğru uzanacak Poseidon boru hattı olduğunu belirten kaynak “Aynı zamanda inşa edildiğinde Trans Adriyatik boru hattı da kullanılabilir. Üçüncü enerji paketi çerçevesinde bu mümkün. Tüm bunlar masadaki seçenekler arasında” ifadelerini kullandı.

TürkAkım’ın uzatılması hakkında Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere iki olasılık üzerinde duruluyor. Rusya ise nihai kararın Avrupa Komisyonu’ndan alınacak net garantiler doğrultusunda alınacağını açıkladı. Trans Adriyatik boru hattı projesi ile Azerbaycan gazının Avrupa’ya sevkıyatı planlanıyor. Boru hattı Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik denizinin dibinden geçerek İtalya’ya uzanacak.

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Enerji

Doğu Akdeniz’e karşı Ermeni kartını açtılar

Yayın tarihi

-

İtalya Parlamentosu’nun 1915 Olayları’yla ilgili sözde “Ermeni Soykırımı” iddialarını içeren bir önergeyi kabul etmesi Türkiye’den tepki görürken, son dönemlerde özellikle bazı ülkelerin ‘Ermeni kartını’ yeniden kullanması dikkatlerden kaçmadı. İtalya ve Fransa şirketlerinin Doğu Akdeniz’deki ortaklıklarına ve adımlarına dikkati çeken uzmanlar, nihai amacın Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde zora düşürmek ve mümkünse dışında bırakmak olduğunun altını çizdi.

Yabancı ülkelerin ‘Türkiye’yi zorda bırakmak’ adına başvurdukları hamlelerin neredeyse başında gelen sözde Ermeni Soykırımı, son yıllarda kimi ülkelerin kendi iç siyasetlerinin de bir numaralı konusu oldu. Fransa’nın ardından İtalya’nın da bu yönde adım atması ve sözde iddiaları içeren bir önergeyi kabul etmesi ‘Neler oluyor’ sorusunu da beraberinde getirdi.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, İtalyan Meclisi’nin sözde Ermeni Soykırımı’yla ilgili önergeyi kabul etmesini Akdeniz’deki gelişmelerle birlikte okumak gerektiğinin altın çizerek, bu kararın, Fransa’nın iki ay önce aldığı benzer kararla aynı amacı taşıdığına dikkati çekti.

FRANSA VE İTALYA İHTİLAFLI BÖLGEDE ARAMA YAPIYOR

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, geçen ekim ayında Fransız, İtalyan ve Amerikan enerji devleri Total, ENİ ve ExxonMobil’e Kıbrıs’taki 7’inci parselde petrol ve doğalgaz rezervlerini araştırmak üzere çağrıda bulunmuştu” bilgisini paylaşan Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Fransız Total ve İtalyan ENİ çağrıya olumlu cevap vererek 7 numaralı parselde sondaj için lisans başvurusunda bulundular. Oysa 7 numaralı sözde ruhsat sahası ihtilaflı bir alan. Bu sahanın önemli bir bölümü, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıtasahanlığının BM nezdinde de kayda geçirilen dış sınırlarının içinde yer alıyor.

ENERJİ SAVAŞLARI DENİZE SIÇRADI

Fransa ve İtalya, 7. parselde sondaja başlamanın arifesinde Türkiye’ye karşı cephe oluşturma derdine düşmüş gözüküyor. Bu arada İtalya ile Fransa arasında da bir kriz dönemi içindeyiz. Eskiden karada gördüğümüz enerji oyunları artık Akdeniz’e taşınmış durumda. ABD’nin, GKRY’nin 7. parsel davetine olumlu cevap vermediğini, ihtilaflı olmayan 10. parselde arama yaptığını da belirtmekte fayda var.

Bu nedenle Türkiye için Akdeniz’de ABD ile karşı karşıya gelme riski bu aşamada görmüyorum. Aksine, ABD ve İsrail ile Akdeniz’de kuracağımız enerji işbirliği bu şartlarda daha stratejik bir hamle olabilir. Türkiye’nin bu yönde atacağı bir adım İtalya, Fransa ve Rum Yönetimi’nin de Türkiye karşıtı çabalarını boşa çıkarır.”

Kaynak: Yenişafak

Okumaya devam et

Enerji

Doğu Akdeniz’de kritik gelişme

Güney Kıbrıs ve Lübnan, Akdeniz’de petrol ve doğalgaz keşif bölgeleri oluşturulması için bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İlk sondaj kuyusunun önümüzdeki yıl sınırın Kıbrıs tarafında açılması planlanıyor.

Yayın tarihi

-

Güney Kıbrıs ve Lübnan, Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz çıkarma bölgelerine yönelik bir anlaşma için çalıştıklarını duyurdu. Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, petrol ve gaz alanında bir anlaşma için hazırlık safhasında olduklarını açıkladı. Güney Kıbrıslı mevkidaşı Nikos Hristodulides ile Beyrut’ta basın toplantısı düzenleyen Basil, “Anlaşmanın noktalarını ve ihtilaflı noktaları ele almak için ilk tarih olarak 7 Mayıs üzerinde anlaştık” dedi. Takvime ilişkin bilgi veren Basil, ikinci aşama olarak haziranda bir zirve düzenleneceğini belirtti. Basil, “Eylülde petrolün paylaşımı konusundaki anlaşmayı tamamlamaya çalışacağız. Böylelikle iki ülkenin hükümetleri anlaşma için görüşmeleri başlatabilir” diye konuştu. Anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgi veren Basil, petrol ile gazın taşınması ve ihracatı için tüm tesisatın paylaşımı gibi konuları kapsayacağını belirtti. Lübnan Dışişleri Bakanı, deneme amacıyla bir kuyunun, sınırın Kıbrıs tarafından gelecek yıl faaliyete geçmesini istediklerini de söyledi.

HEDEF 2022’DE GAZ İHRACI

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulides ise “Hidrokarbon kaynaklarının geliştirilmesi için karşılıklı çerçeve anlaşması görüşmelerini başlatma kararı aldık” dedi. Hristodulides, böyle bir anlaşmanın bölgedeki hidrokarbon potansiyeline yatırım yapmak isteyen uluslararası şirketlere yasal güvenlik sağlayacağını söyledi.

Karasularında iki doğalgaz rezervi bulduğunu açıklayan Güney Kıbrıs, 2022 itibarıyla doğalgaz ihraç etmeyi hedefliyor. Güney Kıbrıs adına Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları yürüten ExxonMobil şirketi ve Katar’a bağlı ortağı Qatar Petroleum, iki ay önce yaptığı açıklamada, bölgede şu ana kadarki en büyük doğalgaz rezervini keşfettiklerini ileri sürmüştü. Keşfin 5 ila 8 trilyon fit küp (141 ila 226 milyar metreküp) civarında olduğu belirtiliyor.

Lübnan ise petrol ve doğalgaz aramaya yönelik ilk anlaşmaya geçen yıl imza atmıştı. Fransa’nın Total, İtalya’nın ENI ve Rusya’nın Novatek şirketlerinden oluşan bir konsorsiyuma, Lübnan’ın deniz sahasında yer alan 10 bloktan ikisinde petrol arama ve çıkarma izni verilmişti.

Kaynak: DW Türkçe

Okumaya devam et

Öne Çıkan Haberler

Copyright © 2018 DefenceLimit.com