Connect with us

Milli Savunma

IDEF Wikileaks’ten çıktı

IDEF’in ilk düzenleyicilerinden Eski Milli Silahlanma Direktörü, Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, IDEF’in tarihçesini, Suriye ile o dönem gelişen ilişkileri ve fuarın Wikileaks belgelerine nasıl girdiğini Aydınlık’tan Tevfik Kadan’a değerlendirdi…

Yayın tarihi

-

1993 yılından 2003 yılına kadar altı adet IDEF Fuarı Türk Hava Kurumu (THK)’na ait olan Etimesgut/Türkkuşu tesislerinde, burasının yetersiz kalması nedeniyle 2005 ve 2007 yıllarında ise iki adet IDEF Fuarı 75. Yıl Ankara Hipodromu tesislerinde düzenlendi. Yani toplam sekiz IDEF Fuarı Ankara’daydı.

IDEF-2009’un da 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda icra edilmesi konusunda yapılan isteğe cevaben, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) tarafından, at yarışları takviminin yoğunluğu nedeniyle fuarın arzu edilen tarihlerde yapılamayacağı belirtilmiştir.

Bu gelişmeler üzerine öncelikle Ankara’da yeni fuar alanı arayışlarına geçilmiş, fakat ihtiyaçları karşılayacak yer olmaması nedeniyle IDEF-2009, yani 9’uncu Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın 27-30 Nisan 2009 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece/İstanbul’da düzenlenmesine karar verilmiştir.

IDEF fuarlarının düzenlenmesi ana koordinatörü Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Karargahı’nda eski teşkilata göre 2007-2010 yıllarında görev yaptığım ve mevcut yönerge gereği aynı zamanda Türkiye’nin Milli Silahlanma Direktörü olduğum Müsteşar Teknoloji ve Koordinasyon Yardımcısı (MTKY)’na aitti. Fuar düzenleme ve ziyaret görevleri MTKY’ya bağlı Dış İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından planlanır ve koordine edilirdi. MTKY görevim sırasında tüm personelim özveri ile çalışmış ve önemli projeleri titizlikle yönetmişlerdir. Hepsine kalbi şükranlarımı sunarım. Ankara dışında ve İstanbul’da yapılacak ilk IDEF-2009 için idari ve güvenlik konularında iki yazı hazırlandıktan sonra Milli Savunma Bakanı’na imzalatıldı ve resmi olarak faaliyetlere başlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı (TSKGV), MSB’den aldığı emirle birlikte 1993 yılından bugüne kadar, iki yılda bir icra edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın yönetim ve sorumluluğunu üstlenmiş oldu. Bugüne kadar sekizi Ankara’da, altısı İstanbul’da olmak üzere toplam 14 adet IDEF Fuarı düzenlenmiştir.

14. SAVUNMA SANAYİİ FUARI IDEF-2019

Dünyadaki ileri teknoloji ürünlerin sergilenmesi, yerli ve yabancı katılımcılar arasında işbirliği imkânlarının geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat olan IDEF-2019, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 30 Nisan-03 Mayıs 2019 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece/İstanbul’da düzenlenmiştir.

IDEF-2019 Fuarı, 30 Nisan 2019 Salı günü yalnız protokol, davetli ve katılımcı firmalara, 01-03 Mayıs 2019 tarihlerinde ziyaretçilere açık olmuştur. IDEF-2019 Fuarı’nda; savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında doğrudan ya da dolaylı olarak faaliyet gösteren yerli ve yabancı yaklaşık 900 firmanın yer aldığı ifade edilmiştir.

Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve üst düzey makamlarınca, dost ve müttefik 144 ülkenin Savunma Bakanları ile tedarikten sorumlu üst düzey sivil ve askerî makamlarına 400’den fazla resmi heyet daveti yapılmıştır. Halihazırda özet olarak sunduğum IDEF-2019’a ilişkin bilgiler ile katılımcı konusundaki son rakamlar, fuar sonuç raporu ile birlikte bir sonraki IDEF-2021’in daha iyi yapılabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından ayrıntılı olarak paylaşılacaktır.

IDEF-2009 TÜRKİYE-SURİYE SAVUNMA SANAYİİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

27-30 Nisan 2009 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece/İstanbul’da ilk kez düzenlenen IDEF-2009 9’uncu Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı tarihi bir olaya şahitlik etmesi açısından benim için ayrıca önemlidir.

İki ülke arasındaki ilişkilerin en üst düzeye çıktığı yıllarda 27 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da yapılan ilk IDEF Fuarı’nın birinci günü Türkiye-Suriye Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması’nı Türkiye Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Suriye Savunma Bakanı Hasan Türkmani şahitliğinde ve basına açık olarak hemen fuar ana girişinde Türkiye adına Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı (MTKY) olarak Suriyeli bir Tümgeneral’le birlikte imzalamamdır. Böylece iki ülke arasındaki savunma sanayiine ilişkin hususların hukuki altyapısı, bu anlaşma sayesinde oluşmuştur. Anlaşmanın imzalanması, o dönemde Meclis’ten geçen yasaların yaklaşık yüzde 10’u Türkiye-Suriye işbirliğine ait olduğu dikkate alındığında, özel olarak basın huzurunda gerçekleştirilmiş ve IDEF ortamı tercih edilmiştir. 2004-2009 yıllarında Suriye Savunma Bakanı olan Türkmen kökenli Hasan Türkmani (Türkmenoğlu), 18 Temmuz 2012 tarihinde yapılan bombalı saldırıda altı üst düzey kişi ile birlikte hayatını kaybetmiştir.

28 Nisan 2018 tarihinde ABD’nin Türkiye’deki Savunma İşbirliği Ofisi (Office of Defense Cooperation-Turkey/ODC-Turkey) Başkanı Hava Tümgeneral, anlaşmanın imzalanmasını yeni duymuş, heyecanlı bir şekilde anlaşma ayrıntıları hakkında bilgi almak için ABD Büyükelçiliği Siyasi Danışmanı ve kendi karargahından bazı personel ile birlikte benden randevu talep ederek acil olarak görüşmek istemiştir. Görüşmede kendisine uygun bir lisanla yapılan anlaşma hakkında bilmesi gereken hususlara dikkat edilerek diplomatik şekilde bilgi verilmiştir.

30 Nisan 2009 tarihinde, bugünlerde ABD Başkanı Donald Trump’un Suriye Temsilcisi olarak Türkiye’ye sık sık gelen dönemin ABD Ankara Büyükelçisi James F. Jeffrey tarafından, sanki o ana kadar Türkiye’nin Suriye ile ilişkileri bilinmiyormuş gibi, ABD tarafından tepkiyle karşılanan Türkiye-Suriye arasında imzalanan Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması ile 27-29 Nisan 2009 tarihleri arasında yine IDEF-2009 Fuarı tarihlerine rastlayan Türkiye-Suriye arasında sınırdaki güvenlik güçleri tarafından Gaziantep ve Halep’te karşılıklı ziyaretler yapılarak icra edilen terör ve kaçacılıkla ilgili tatbikatı da içeren diğer başka bazı haberlere ait bilgileri bir telgrafla, ilgili adreslere gönderilmiştir.

Sitemiz, Türkiye ve dünyadaki savunma sanayi, devlet stratejileri ve enerji güvenliğindeki gelişmelere dair bilgileri aktarmak, analizlerini yapmak üzere faaliyet göstermektedir. Siz de defencelimit1@gmail.com adresinden bize analizlerinizi ve haberlerinizi ulaştırarak kamuoyuna duyurabilirsiniz.

REKLAM
Yorum yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milli Savunma

Bu oyunla ANKA İHA’yı siz de kullanabilirsiniz!

Yayın tarihi

-

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’ın yerli ve milli insansız hava aracı ANKA’sının mobil oyunu ‘Operasyon ANKA’ yoğun ilgi görüyor.

Google Play ve App Store’dan indirilerek oynanabilen oyun kısa sürede binlerce kişi tarafından indirildi.

Oyunun ilgi görmesinin ardından TUSAŞ da oyunda bir güncelleme yaptı.

Okumaya devam et

Milli Savunma

Sınıra Hızır yetişti

ASELSAN, sınır güvenliği için geliştirdiği Mobil Sınır Güvenlik Sistemleri teslimine başladı.

Yayın tarihi

-

Yüzde 75’i Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre-accession Assistance – IPA), yüzde 25’i Türkiye Cumhuriyeti’nce ulusal katkı ile desteklenen “Türkiye ve AB Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi” kapsamında, 2017 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından ihaleye çıkılmıştı. Sözleşmeyi ana yüklenici olarak ASELSAN kazanmıştı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımı için proje kapsamında 57 adet Güvenlik Sistemi için toplam bedeli yaklaşık 30 milyon avro olan iki ayrı sözleşme imzalandı.

Araç platformu olarak Katmerciler’in  üretimi Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçları kullanılırken, araç üzeri elektronik sensörler ve bu sensörlerin bir arada çalışmasını sağlayan güvenlik yönetim yazılımını ASELSAN tasarladı.

Proje kapsamında araç üzerinde ASELSAN ürünü ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-optik Sensör Sistemi, 9661 V/UHF Kara Telsiz Sistemi ve SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi yer alıyor ve ASELSAN tasarımı SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı ile tüm sensörlerin kontrolü ve bir arada çalışabilmesi sağlanıyor.

Araç üzeri sensörler sayesinde, gece/gündüz olumsuz hava koşullarında askeri birliklerin kısa/orta/uzun menzilde mobil gözetleme ihtiyacı karşılanacak. Radar ile tespit edilen bir hedef ya da atış yeri tespit sistemi ile tespit edilen bir keskin nişancı atışı sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenebilecek ve takip altına alınabilecek. Ayrıca tüm bu görüntüler sürekli kaydedilecek.

Projede tasarım faaliyetleri tamamlandı ve 20 adet ATEŞ Mobil Sınır Güvenlik Sistemi üretimi, kullanıcı eğitimleri ve sistem testleri İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri ile birlikte gerçekleştirilerek batı sınırlarındaki askeri birliklere teslim edilmek üzere hazır hale geldi.

Trakya sınırlarımızda kullanılacak sistemler sayesinde yasadışı göçmen ve kaçakçıların tespit edilmesiyle, Türkiye-AB sınır hattı güvenliğine katkı sağlanacak.

Teslim töreninde konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, sınırlara yönelik askeri tehditlerin önlenmesini öngören geleneksel sınır güvenlik anlayışının zamanla değişerek küresel anlamda daha etkin olmak isteyen devletlerin sınır politikalarında yumuşamasına neden olduğunu ifade etti. Görgün, “Sınır güvenliği, devleti korumaya dönük referanstan, vatandaşın korunmasına yönelik bir anlayışa yönelmeye başladı” dedi. Görgün, günümüz şartları, sistemlerin bir arada çalışabildiği entegre sınır güvenlik sistemlerine olan ihtiyacın katlanarak arttığını, artan tehdit, dikkate alınması gereken sınır güvenliği mevzuatlarının değişen şartlara göre revizyona uğraması gerektiğini ve sınır güvenlik sistemlerinde insan faktörü azalacak ve «Akıllı Sınır Güvenliği» yaklaşımının gelecekte hakim olacağını  ifade etti.

Görgün “ Bu projede de olduğu gibi, ASELSAN olarak ülkemizin Avrupa Birliği hedefleri doğrultusunda hem AB, hem de NATO standartlarında tasarım ve üretimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. İleriye dönük çalışmalarımız arasında hızlı ve minimum insan katkısı ile sınır kapılarından geçişi sağlamak amacıyla yüz tanıma sistemleri dahil biyometrik sistemlerin geliştirilmesi gibi projelerimiz yer almaktadır” dedi. Törene AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals de katıldı.

Kaynak: c4defence.com

Okumaya devam et

Milli Savunma

Denizkurdu’nda Şimşek-1’i vurdular

Yayın tarihi

-

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en büyük planlı tatbikatlarından Denizkurdu-2019 kapsamında Doğu Akdeniz’de yapılan faaliyetlerde hedef uçağa karşı gerçek mühimmat ile atış gerçekleştirildi. 

Saatte 720 kilometre hıza ulaşan ve havada 45 dakika kalabilen ‘ŞİMŞEK-1’ yüksek hızlı hedef uçak sistemi, fırkateynden havalandı. 

TUSAŞ tarafından tasarlanan, jet motorlu, insansız yüksek süratli hava hedefi olan ‘ŞİMŞEK-1’ tarafından senaryo gereği belirlenen terör unsuru denizaltılar, hava savunma güdümlü mermisi ve toplar ile vuruldu.

MANŞ UÇAĞI

Manş uçağının çektiği hedef, fırkateynlerden ateşlenen 76 milimetrelik toplarla tam isabetle vuruldu. Hava saldırılarına karşı başarılı atışlar gerçekleştiren Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı’na bağlı fırkateynler göz doldurdu. 

Tatbikatta bu sene Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı subay ve astsubay adayı öğrenciler, teorik bilgilerini kullanarak, donanma stajlarını ‘Denizkurdu-2019 Tatbikatı’nda komutanlarının gözetiminde uyguladı. 

Kaynak: www.kokpit.aero

Okumaya devam et

Öne Çıkan Haberler

Copyright © 2018 DefenceLimit.com