Connect with us

Dünya

İşte dünyanın en modern ve gelişmiş 16 tankı

Uluslararası savunma sanayii sitesi Army Recognition, dünyanın kullanımda olan veya seri üretime hazır olan en modern 16 tankının listesini yayınladı

Yayın tarihi

-

Uluslararası savunma sanayii sitesi Army Recognition, dünyanın kullanımda olan veya seri üretime hazır olan en modern 16 tankının listesini yayınladı. Rusya’dan, ABD’ye, Avrupa’dan İran ve Çin’e kadar birçok tankın yer aldığı listede Altay tankı da bulunuyor. İşte dünyanın en modern ve gelişmiş tankları:

Challenger 2 “Black Night” (İngiltere)

Challenger 2 Black Night, BAE Systems tarafından İngiliz ordusunun kullanımı için üretilen Challenger 2 ana muharebe tankının yükseltilmiş bir versiyonu. Challenger 2, 1994’ten beri İngiliz ordusuna hizmet veren standart ana muharebe tankı. Challenger 2’nin yeni versiyonu, taretin içine ve dışına monte edilen birçok yeni teknolojiye sahiptir. Black Night ana muharebe tankı (AMT) taretinin yeni muharebe teçhizatı, topçu için termal görüntüleme cihazı ile donatıldı. BAE Systems’e göre, saha testleri başarılı olursa, Black Night Challenger 2, 2024’te hizmete girebilir.

EMBT-Avrupa / Gelişmiş Ana Muharebe Tankı (Fransa ve Almanya)

Fransız ve Alman teknolojisiyle donatılmış Gelişmiş Ana Muharebe Tankı (EMBT) Alman KMW (Krauss-Maffei Wegmann) Leopard 2A7 tankının şasisini sadece iki mürettebat tarafından işletilen Fransız Leclerc’in hafif bir taretiyle birleştiriyor. Daha hafif taret, kullanıcıya ek ekipmanlara kullanabileceği yaklaşık 6 ton ekstra ağırlık kapasitesi kazandırıyor. Tank KMW ve Nexter Savunma Sistemleri arasında bir ortak girişim olan KNDS Group tarafından geliştirilmiştir. Fransa ve Almanya’nın Leopard 2 ve Leclerc’inin yerini alacak tank, 2035 yılına kullanıma hazırlanacak.

T-72K (Ukrayna)

T-72K, Rus yapımı T-72’nin geliştirilmiş bir versiyonudur. T-72K, Nozh veya Nizh olarak da adlandırılan ‘Bıçak’ reaktif zırhıyla donatılmıştır. Bıçak modülleri, diğer ERA modüllerinden farklı olarak, bitişik modüllerin hasarlarını ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için özel olarak tasarlandıklarından, diğer ERA modül tasarımlarına kıyasla, çoklu silah etkilerine karşı yüzde 200 ila yüzde 300 artırılmış etkinliğe izin vermeleri bakımından farklıdır. Yükseltilmiş T-72K ayrıca dijital güvenli iletişim ve uydu navigasyon sistemleri ile donatılmıştır.

Karrar (İran)

Karrar, tamamen İran savunma sanayii tarafından geliştirilmiş ve tasarlanmış bir ana muharebe tankıdır. Bu tank Ağustos 2016’da ilk kez görücüye çıktı. Askeri uzmanlara göre, Karrar AMT, Sovyet yapımı T-72’nin şasisine dayanıyor, ancak yeni bir taretle donatılmış. Emekli Binbaşı General Vladimir Bogatyrev’e göre, Karrar, T-90 ailesinin en gelişmiş modifikasyonu olan Rus yapımı T-90MS’nin bir kopyasıdır ancak Amerikan M1 Abrams ve İngiliz Challenger 2’nin bazı özelliklerini kullanmaktadır. Rus askeri uzmanları bazı askeri yetenekler açısından Karrar’ın Rus T-90 ile eşleşmesinin mümkün olmadığını öne sürüyor.

Leclerc Scorpion XLR (Fransa)

Leclerc Scorpion veya XLR, Fransız şirketi Nexter Systems tarafından tasarlanan ve üretilen Fransız yapımı Leclerc ana muharebe tankının modern bir versiyonudur. Yükseltilmiş Leclerc AMT daha fazla ateş gücü ve korumaya sahip olacak. Mart 2015’te, Fransız Ordusu Savunma Tedarik Kurumu (DGA), Nexter Systems’a Leclerc AMT için yeni bir sözleşme imzaladı. Yaklaşık 330 milyon avro değerindeki sözleşmeyle, 2020’ye kadar yeni Leclerc AMT’ler orduda yerini alacak.

TAM 2IP (Arjantin)

Tanque Argentino Mediano (Arjantin Orta Tankı) Arjantin ordusuna hizmet vermek için tasarlandı. Arjantin Savunma Bakanlığı, tankı tasarımı için Alman şirketi Thyssen-Henschel ile anlaştı. Tank, Alman ve Arjantinli bir mühendis ekibi tarafından geliştirildi. 2015 yılında Arjantin ordusuna 74 TAM 2IP tankı tedarik edilecek.

M1A2 SEP V3 ve V4 veya M1A2C/D (ABD)

M1A2 Abrams SEP V3, M1A2 SEPV V2 ana muharebe tankının modern bir versiyonu olup, hayatta kalma, süreklilik, tam verimlilik ve ağ kapasitesi alanlarında bir dizi güncellemeye sahiptir. Ekim 2015’te üretilen dokuz prototip ABD Ordusu tarafından test edildi. General Dynamics Land Systems, testleri 2016 baharında tamamlamayı başardı ve ardından ABD Ordusu’ndan üretimi başlatmak için harekete geçti. M1A2 Sistem Geliştirme Paketi (SEP) V3 Abrams’ın birincil görevi, kombine silah manevrası için mobil, korumalı ateş gücü sağlamak olarak belirtiliyor.

T-14 Armata (Rusya)

T-14 Armata, Rus Savunma Şirketi Uralvagonzavod tarafından tasarlanmıştır. T-14 Armata’nın gelişimi 2013 yılında başlatılmış, ardından 2015 yılında ilk prototipin teslim edilmesi sağlanmıştır. İlk raporlar, yeni Armata’nın Rus ana muharebe tankı T-95 tankına dayandığını göstermiştir.

Armata’nın T-92’nin son neslinden daha fazla ateş gücü bulunuyor. Armata, insansız bir uzaktan silah istasyonu taretiyle donatıldı. T-14 Armata, 9 Mayıs 2015 tarihinde Zafer Bayramı için Moskova’daki askeri geçit töreninde halka ilk kez tanıtıldı.

Type 99A (ZTZ99A) (Çin)

Type 99A olarak da bilinen ZTZ99A, China Northern Industries Group Corporation tarafından üretilmiştir. Çin Ordusu tarafından yapılan en gelişmiş ana muharebe tankıdır. Type 99A, selefi ZTZ99 tanklara kıyasla ateş gücü, hareketlilik ve koruma konusunda önemli bir üstünlük sağladı. Type 99A’nın ilk prototipi 2007 yılında test edilmiş ve ilk kez Eylül 2015’te askeri bir geçit töreninde tanıtılmıştır. Tank, ilk olarak 2014 yılında Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) askeri tatbikatları sırasında hizmet vermiştir.

Altay (Türkiye)

Altay, Türk ordusu için geliştirilen üçüncü nesil ana muharebe tankıdır. Otokar tarafından tasarlanan Altay’ın seri üretim sözleşmesi bu ay içinde BMC ile imzalandı. BMC, ilk etapta TSK için toplam 250 tank üretecek. Bu sayının ilerleyen dönemde bine çıkarılması bekleniyor. Altay’ın T1, T2, T3 olmak üzere 3 versiyonu bulunuyor.

VT4 / MBT-3000 (Çin)

İhracat versiyonu için MBT-3000 olarak da adlandırılan VT4, Çinli şirket NORINCO tarafından tasarlanan ve üretilen yeni nesil ana muharebe tankıdır. NORINCO’ya göre MBT-3000, özellikle yüksek teknoloji ürünü savaşın zorluklarını karşılamak için tasarlanan en yeni ana muharebe tankı teknolojisini temsil ediyor. Genel performans ve savaş yetenekleri, dünyanın en gelişmişleri arasındadır.

T-90MS (Rusya)

T-90MS, Rus yapımı ana muharebe tankı T-90’ın geliştirilmiş halidir. Yeni T-90MS, 2011 yılının Eylül ayında, Rus Expo’nun savunma fuarı sırasında halka ilk kez tanıtıldı. Bu yeni tank, T-90’ın, operasyonel değerini artırmak için temel varyantın tüm özelliklerine dokunarak tam bir modernizasyon geçirdi. T-90MS’nin ağırlığı, T-90’ın 48 tona ulaşan temel modeline kıyasla bin 500 kg artmıştır, ancak Alman ana muharebe tankı Leopard 2A6 ve Amerikan M1A2 Abrams’a kıyasla önemli ölçüde düşüktür.

Leopard 2A7 (Almanya)

Leopard 2A7, Alman ordusu tarafından test edildi ve onaylandı. Krauss-Maffei Wegmann KMW tarafından geliştirilen tank ilk olarak Eurosatory 2010’da halka tanıtıldı.

Leopard 2A7, ek kompozit zırh seti ile donatılmıştır. Çok çeşitli tehditlere karşı daha yüksek seviyede koruma sağlayan bu zırh tankın korunmasında önemli bir etken oldu.

K2 Black Panther (Güney Kore)

K2 Black Panther, Güney Koreli şirket Hyundai Rotem tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen yeni nesil ana muharebe tankıdır. K2, Ekim 2009’da Seul Havaalanı’ndaki Savunma Fuarı ADEX’de tanıtıldı. 2014 yılında Güney Kore hükümeti ve Hyundai Rotem, Kore Cumhuriyeti Ordusu’na, 100 K2 MBT tedarik etmek için 820 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Türk yapımı ana muharebe tankı Altay, Güney Koreli K2 MBT için Hyundai Rotem tarafından geliştirilen teknoloji sistemlerinin bazılarını kullanıyor.

Merkava IV Barak-2004 ve Merkava IV M Windbreaker (İsrail)

Merkava Mark IV, 1999’dan beri geliştirilmekte olan Merkava tankının ve 2004’ten bu yana üretimin en yeni çeşididir. Merkava Mk 4 Barak, devralınan gelişmiş bir AI ve sensör sistemine sahip ilk tank oldu. Merkava Mk 4 Barak, taret çatısında yükleyici kapağı olmayan ilk modern tanktır. Çünkü taret çatısındaki herhangi bir açıklık ATGM’lerin girme riskini artırıyor. Mark IV, Lübnan ve Golan Tepeleri’nin sert bazalt kaya koşullarında iz bırakmayı azaltmak için İsrail tarafından tasarlanmış “TSAWS” (Tracks, Springs ve Wheels System) tırtıllı palet sistemine sahiptir.

Tip 10 (Japonya)

Tip 10 (TK-X), Mitsubishi Heavy Industries tarafından imal edilen gelişmiş bir dördüncü nesil ana muharebe tankıdır. Tip 10 AMT’nin gelişimi, 2002’den bu yana hizmet veren eski Tip 74 AMT’lerin yerine 2002 yılında başlatılmıştır. 2006 yılında tankın prototipi tamamlanmıştır. 2010 yılında ise tankın üretimi başladı. 2010 yılında 13 tank Japon ordusuna teslim edildi.

Kaynak: defencelimit.com

Sitemiz, Türkiye ve dünyadaki savunma sanayi, devlet stratejileri ve enerji güvenliğindeki gelişmelere dair bilgileri aktarmak, analizlerini yapmak üzere faaliyet göstermektedir. Siz de defencelimit1@gmail.com adresinden bize analizlerinizi ve haberlerinizi ulaştırarak kamuoyuna duyurabilirsiniz.

REKLAM
Yorum yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

F-16C, Su-57 renklerine boyandı

Yayın tarihi

-

ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı Agressor filo yapılanması için F/A-18 Hornet savaş uçağının ardından bir adet F-16 da Su-57’nin renklerine boyandı.

ABD Hava Kuvvetleri bünyesinde düşman ülke taktiklerine göre gerçekleştirilen eğitim uçuşlarında düşman güçleri temsil eden Agressor filo yeni görevlere hazırlanıyor. Nellis Hava Üssünde konuşlu Agressor filo için bir adet F/A-18 Hornet uçağının ardından bir adet F-16C Block 25 tipi savaş uçağı Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı Su-57’nin renklerine boyandı.

Nellis Hava Üssü tarafından yapılan paylaşımda “Düşman geldi, Hayalet burada, korku” denildi.

NATO tarafından Su-57 için henüz bir kod ad belirlenmediği için “Hayalet/Ghost” takma adının ne kadar yaygınlaşacağı bilinmiyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

Okumaya devam et

Dünya

Belarus’taki MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’ndan kareler

Yayın tarihi

-

Belarus’un başkenti Minsk, 15-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenen MILEX-2019 Savunma Sanayii Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Türkiye dahil onlarca ülkeden savunma sanayii alanında hizmet veren çok sayıda üretici firmanın katıldığı fuarda modern silah sanayi ürünleri, askeri teçhizat, elektro-optik, termal görüntüleme sistemleri, uzay ve uydu sistemleri tanıtılıyor.


Minsk’teki MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkan Polonez çoklu fırlatma roket sistemi.

Minsk’te MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapsamında tanıtılan Çaborz M-3 arazi aracı.

Belarus’un başkenti Minsk’te gerçekleşen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapsamında sergilenen Kayman zırhlı aracı.

18 Mayıs’a kadar sürecek MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’ndan bir kare.

MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilenen çeşitli silah ve askeri teçhizatlar, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor. 

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtılan Yastreb insansız hava aracı.

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtılan Busel MB2 insansız hava aracı.

Fuara katılan üretici firmalardan birinin temsilcisi, izleme aracının tanıtımını yapıyor.

Rus Uralvagonzavod savunma sanayi şirketinin Minsk’teki MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıttığı ürünlerinin maketleri.

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkan Skaymak 3001 tipi eğitim helikopteri.

Minsk’te düzenlenen MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na Türkiye dahil onlarca ülkeden modern silah sanayii, askeri
teçhizat, elektro-optik ve termal görüntüleme sistemleri alanında faaliyet gösteren yüzlerce üretici firma katılıyor.

MILEX-2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtılan askeri ekipmanlar.

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Dünya

ETA’nın 2002’den beri aranan siyasi lideri yakalandı

Yayın tarihi

-

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve Mayıs 2018’de kendini feshettiğini duyuran silahlı örgüt ETA’nın siyasi lideri olarak bilinen Jose Antonio Urrutikoetxea’nın Fransa’da yakalandığı açıklandı.

İspanya basınının terörle mücadele polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, ‘Josu Ternera’ adıyla tanınan ETA’nın siyasi lideri Jose Antonio Urrutikoetxea’nın Fransız Alpleri’ndeki Sallanches adlı bir yerleşim yerinde yakalandığı belirtildi.

İspanyol medyasının ‘ETA’nın tarihi lideri’ olarak nitelendirdiği Josu Ternera’nın Fransa’da otel amaçlı kullanılan tarihi bir binada yaşadığı açıklandı.

İspanyol ve Fransız polisinin birlikte düzenlediği operasyonda yakalanan 69 yaşındaki ETA liderinin, 14 Kasım 2002’dan bu yana kaçak durumda olduğu kaydedildi.

Josu Ternera’nın ETA’nın 1987 yılında Zaragoza kentindeki jandarma karakoluna düzenlenen saldırıyı hazırlayanlar arasında olduğu bilgisi paylaşıldı. Josu Ternera’nın bu saldırıyla ilgili olarak sanık sıfatıyla ifadesi alınmak üzere mahkemeye çağrıldıktan sonra kaçtığı ifade edildi.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1958 yılında kurulan ve 800’den fazla kişinin ölümünden sorumlu olan ETA, Ekim 2011’de silahlı tüm eylemlerini bıraktığını açıklamış ve ardından yürütülen süreç sonunda 3 Mayıs 2018’de kendini feshettiğini duyurmuştu. 

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Öne Çıkan Haberler

Copyright © 2018 DefenceLimit.com